A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Ковалівський ліцей" Немирівської міської ради

ПОДОРОЖ У МИНУЛЕ КОВАЛІВСЬКОГО НВК

 На початку ХІХ століття в с.Ковалівка при церквах існували парафіяльні школи: Хвостовецька (Хвастовецька) і Яранська. Дітей навчали читати псалтир та інші релігійні книги на старослов’янській мові молодші священнослужителі (дячки). В кожній школі навчалося не більше десятка учнів. Пізніше було відкрито церковно-приходські школи. В Яранській школі першим вчителем був Дзяман Юрій.

 Екзаменів в школі не було. Завідував школою місцевий священик.

 1 жовтня 1883 року в будинку колишньої Ковалівської волості було відкрито однокласне училище. Навчав дітей учитель Семен Давидович Кравцов – відставний поручик, інвалід російсько-турецької війни.

 З 1914 року в школі почав працювати Кошолап Семен Сафронович з дружиною Тетяною Микитівною (Зінько).

 Школа працювала до першої світової війни. У 1917-1918р. в приміщення школи зсипали колгоспний хліб. Школа ще була до 1935-1936 року. Потім її розвалили.

 Після Великої Жовтневої Соціалістичної революції, в 1918 році, селі Ковалівці була відкрита вища початкова школа. Педагогічний колектив був сильний, посада завідуючого була виборною. Першим завідуючим школи був обраний Сурговський Максим Маркович. До 30-х років були завідуючими школи: Сурговський М.М.,Окрема О.Н., Герасименко Г.М., Гирич Г.І..  Школа мала назву:“Ковалівська єдина трудова школа”.

 Постанова партії та уряду в 1930 році про загальне обов'язкове навчання дітей і переростків поставила перед школою почесне і відповідальне завдання: охопити навчанням всіх дітей шкільного віку та організувати групи переростків. Школа працювала у дві зміни, а ввечері проводилися курси по ліквідації неписемності.

  До 1934 року школа уже іменувалась як “Яранська фабрично-заводська семирічка”.

 Постанова ЦК ВКП(б) і РНК СРСР в 1934 році “Про структуру початкової і середньої школи” не залишила байдужими педагогічний колектив Яранської ФЗС. Колектив школи (директор школи Нечиталюк Ф.А., завпед Матвіїв М.М., голова профспілки Сиротенко А.С.) провів значну роботу по роз’ясненню постанови партії і уряду про школу серед робітників, службовців Немирівського цукрозаводу, колгоспників колгоспу “Нове життя’’ с.Яри. Була обрана делегація, яка поїхала в м.Київ з клопотанням перед НКО УРСР про відкриття середньої школи.   

 Народний Комісаріат Освіти УРСР дав дозвіл на відкриття середньої школи при Немирівському цукрозаводі. На 1 вересня 1934 року в перший 8-й клас було набрано 32 учні. В Немирівському районі це буладруга середня школа.

  В 1935-36 роках побудовано нову двоповерхову школу.

 В 1936 році в школі була створена комсомольська організація, яка з самого початку свого існування почала займати активну роль серед учнівського колективу у навчально-виховній та громадсько-політичній роботі. Директором школи був Арсенійчук Семен Семенович.

    А уже в 1937 році був перший випуск 10-го

класу. В ті часи школа працювала в дві зміни, було чимало гуртків, часто організовувались концерти, вистави, спортивні змагання.

 22 червня 1941 року розпочалась Велика Вітчизняна Війна. Більша частина вихованців Яранської середньої школи пішла зі зброєю в руках захищати нашу Вітчизну.

 Тимчасова окупація нашої території німецько-фашистськими загарбниками припинила діяльність школи. Підручники та шкільне майно було знищене, приміщення школи були перетворені на склади.

 14-15 березня 1944 року Радянська Армія звільнила с. Ковалівку від німецько- фашистських окупантів і одразу ж почалося відродження школи. Але в перші роки після війни умови праці були надзвичайно важкими. Знання школа давала добрі. Про це свідчить такий факт: першу після війни золоту медаль в районі одержав учень нашої школи.

 В 1945-1946 роках педагогічний колектив школи зростав. Директором працював Лиман Віктор Ананійович (1945 - 1953рр.).

  Найбільше учнів у школі було в 1953-1954 н.р. - 849, потім кількість школярів почала зменшуватись. Це пояснюється тим, що  в Немирівському районі почали відкриватись нові середні школи.  Директором школи у ті роки працював Ковтун Яків Борисович (1953-1960 рр.).

    У 1957 році було прийняте рішення перейти на однозмінне навчання. І під керівництвом учителя праці Нікіфоренка І.С. та силами педагогічного колективу і сільської громади було розпочато будівництво приміщення майстерень, їдальні, а у 1960-64 роках було збудовано корпус №2 на 11 класних кімнат.

  У 1958-1959 навчальному році була створена учнівська виробнича бригада з учнів 8-10 класів.

  В селі було дві школи: Хвостовецька семирічна та Яранська середня. Після визволення Немирівщини від німецьких загарбників жителі села Хвостовець почали відбудову колгоспних будинків, школи. У 1961 році школа уже стала Хвостовецька 8-річна.

  У 1963 році відбулося об’єднання всіх малих сіл (Хвостівці, Блідки, Яри, Вергіївка) в один великий колгосп і відповідно об’єднали дві сільські ради Хвостовецьку і Яранську в Ковалівську сільську раду, школи стали називатись відповідно Ковалівська 8-річна та  Ковалівська середня.  

  У 1960-1966 роках директором Ковалівської середньої школи працював Конецул Павло Якимович, з 1966 по 1969 рік - Ніколенко Юрій Павлович, з січня 1969 року виконував обов'язки директора школи Серговський Юрій Васильович.

  В 1974 році Ковалівська 8-річна школа була реорганізована в Ковалівську початкову школу. Учні 5-8 класів перейшли навчатись в Ковалівську середню школу.

 Через деякий час припинила своє існування Ковалівська початкова школа. Діти та вчителі перейшли до Ковалівської середньої школи.

  З 1978 по 2006 директором школи працював Черната Аркадій Вікторович.

 З серпня 2006 року директором Ковалівської школи працює Кривошея Володимир Іванович.

 У 1984 році було добудоване праве і ліве крило двоповерхового корпусу школи.

  Школа розвивалася, поповнювалася новими учнями та вчителями. За десятиліття плідної праці випустила багато учнів з високими відзнаками, які на сьогоднішній день є видатними громадянами української держави.

  У  2013 році наш навчальний заклад отримав новий  почесний статус ліцею.

  У 2017 році назву навчального закладу знову було змінено в зв’язку з об’єднанням Ковалівки, Сподахів, Головеньок, Воловодівки, Обідного в єдину територіальну громаду та офіційним переходом школи від Немирівського відділу освіти під керівництво Ковалівської сільської ради.

Детальніше про історію нашого навчального закладу ви можете дізнатися прочитавши "Нарис з історії Ковалівської (Яранської) середньої школи", автором якого є вчитель історії та правознавства Артишко Надія Іванівна.

Уся інформація, яка використана для написання короткої історії школи взята саме з цього нарису.

     

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень