Експедиція до астроблеми
Земля - планета, на якій ми живемо, вкрита соковитими травами, солов’їними гаями, джерельними ріками, мільйони років тому була пусткою, а ще страждала від ударів непроханих гостей-метеоритів.
Чотириста мільйонів років тому один з космічних мандрівників увірвався в атмосферу Землі і впав на територію України. Метеорит масою 40 мільйонів тон, діаметром біля 300 метрів вибухнув на глибині приблизно 800 метрів поблизу с. Лугова Іллінецької громади, залишивши майже десятикілометрову рану-вирву на поверхні нашої планети. Зоряні рани на Землі називають астроблемами. Саме Іллінецька астроблема –одна з найдавніших на українському кристалічному щиті - стала місцем експедиції ліцеїстів. Знайшов цей кратер професор К.Феофілактов у 1851році. Довгий час вважалось, що це жерло згаслого вулкану і лише у 1973 році доктор геологічних наук Антін Вальтер, вивчаючи породи іллінецького кратера, розташованого між селами Лугова та Іваньки, довів, що це астроблема Землі. Підвищений вміст нікелю, іридію, кобальту в імпактитах іллінецького кратера свідчили про забруднення породи метеоритною речовиною, отже, тут - місце падіння космічного тіла.
Величезний масивний метеорит під тиском 8000 атмосфер та температурі до 6000 ͦ С пробив поверхню нашої планети до 800 метрів вглибину і там вибухнув. Вивільнену при цьому енергію прирівнюють до вибуху 120 мегатонної бомби. При такій температурі пісок, глина, граніт розплавились, спеклись, утворивши породу, яку місцеві жителі використовували в подальшому для виготовлення жорн та будівництва домівок. Граніт змінив свої фізичні харктеристики-став крихким, змінилась його густина та колір, а ще в породі утворились імпактні алмази, які виявили в 1975 році.
Ми відвідали всі вирви, які залишились від цієї трагічної для Землі події. Десяток кроків вузькою грунтовою дорогою, і ми - в серці кратера. Довкола височенні вали грунту і небаченого досі золотавого каміння. Його дуже багато: дрібні шматочки, величезні валуни – бери скільки хочеш, вистачить ще не одному поколінню людей, яких зацікавлять астроблеми Землі. Діти спостерігали магнітну та гравітаційну аномалію, зібрали для гербарію зразки цікавих рослин, пили водичку з природнього джерела та відпочили в альтанці в долині р.Сібок.